مشخصات فایل*فضای حاکم بر اقتصاد کلان تورم*

|swd1785842
با ما همراه باشید با موضوع فضای حاکم بر اقتصاد کلان تورم

حجم فایل : 410.1 KB
نوع فایل : پاور پوینت
تعداد اسلاید ها : 19
بنام خدا فضای حاکم بر اقتصاد کلان: تورم
رشد فزایندۀ تورم که ارقام ماه‌به‌ماه آن در بهمن ماه سال 1391 از 5 درصد فراتر رفته بود، در پاییز سال جاری تقریباً به صفر رسیده است.


1 فضای حاکم بر اقتصاد کلان: رکود
گرچه ثبات نسبی بر عمدۀ بازارها حاکم شده، اما چرخ تولید هم‌چنان به‌سختی می‌چرخد. بودجۀ دولت به‌عنوان یکی از موتورهای اصلی اقتصاد به‌شدت کاهش یافته است.


2 بازار پول
به دنبال رکود نسبی سایر بازارها، و توقف پدیدۀ مالی شدن اقتصاد (financialization)، بسیاری از وجوه به‌طور مستقیم (از طریق اوراق با درآمد ثابت) یا غیرمستقیم (از کانال سپرده‌های بانکی) به سمت بخش واقعی اقتصاد هدایت شده است.
در نظام بانکی، برای جذب هر چه بیش‌تر منابع، رقابت شدیدی بر سر نرخ سود سپرده‌گذاری بالا گرفته است. نرخ‌های سالیانۀ بسیاری از مؤسسات مالی و اعتباری و برخی از بانک‌ها از 23 درصد فراتر رفته است.


3 بازار سرمایه: شاخص صعودی
از نیمۀ دوم سال 1391، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران (TEDPIX) بی‌مهابا افزایش یافت، تا جایی که در پاییز سال جاری و در پی امضای معاهدۀ ژنو، بازدهی این شاخص در مدت 3 ماه به بیش از 40 درصد رسید. البته، این روند در دو ماه اخیر تغییر کرده است.


4 بازار سرمایه: ریسک و بازده واقعی
اگر آثار تورم را از ارقام شاخص بزداییم، و رشد جریان‌های نقدی به ارقام واقعی را با توجه به فضای حاکم بر اقتصاد در سال‌های اخیر ناچیز فرض کنیم، خواهیم دید که برآورد بازار از قیمت ریسک بسیار تغییر کرده است.


5 بخش واقعی اقتصاد
با اصلاح نظام قیمت‌ها (به‌ویژه قیمت انرژی) از سال 1393، بخش واقعی اقتصاد می‌تواند به مهم‌ترین فرصت سرمایه‌گذاری در سال‌های آتی تبدیل شود. در این بخش، ظرفیت صادرات حدود 50 میلیارد دلار کالا و خدمات به کشورهای همسایه و سایر نقاط دنیا وجود دارد. 6 بازار ارز
نوسانات شدید بازار ارز در سال گذشته جای خود را به ثبات نسبی در سال جاری داده است. به‌دنبال اخبار مثبت مذاکرات ژنو، قیمت ارز در بازار آزاد از 3700 تومان در بهمن ماه سال 1391 تا حدود 3000 تومان در پایان سال جاری کاهش یافته است.


7 بازار ارز: فاز دوم هدفمندی
یکی از دلایل اصلی عدم‌موفقیت فاز اول طرح هدفمندی آن بود که تعادل بازار انرژی را مستقل از تعادل بازار ارز فرض می‌کرد. نمودار زیر که از مقالۀ پروفسور پسران اقتباس شده، نشان می‌دهد که با افزایش نرخ دلار، قیمت داخلی بنزین مجدداً از قیمت کشورهای همسایه فاصله گرفته است.


8 بازار طلا
بازار طلا، علاوه بر مؤلفۀ ارز، تحت تأثیر قیمت‌های جهانی این فلز گران‌بهاست. با بهبود اوضاع اقتصادی ایالات‌متحده و کشورهای اروپایی در سال 2013، قیمت فلز طلایی در سال گذشتۀ میلادی با بیش از 30 درصد کاهش روبه‌رو شد.

<...مطالب دیگر:
📜معماری مهد کودک ها📜فایل پاورپوینت ساختار و نحوه عملکرد BrushlessDC Motor📜پژوهش ساخت ماشین حساب در ویژوال بیسیک📜دوره آموزشی نصب تجهیزات مکانیکی استاتیک و دوار📜پاورپوینت جا به جایی، ترک کار و انضباط کار📜پاورپوینت عملکرد سازمانی (فصل چهارم کتاب مدیریت استراتژیک منابع انسانی و روابط کار تألیف دکتر ناصر میرسپاسی)📜معرفی و بررسی انواع یاتاقان ها📜بررسی نقش رسانه های جمعی (با تاکید بر تلویزیون) در الگوپذیری و رفتار کودکان📜ارزیابی رضایتمندی مشتریان شرکت دارو سازی ثامن در طی یک دوره یکساله و ارائه راهکارهایی برای بهبود آن📜تعیین تغییرات حساسیت کانتراست با افزایش سن📜بررسی ادله اثبات دعوی📜روش تحققی آشنایی با موسیقی و نتها📜روش تحقیق اختلالات بدشکلی بدنی📜امام علی متن انگلیسی به همراه ترجمه📜بررسی انواع چرخدنده📜بررسی ریسک و کارایی حسابداری شرکتهای مالی در طی بحران بدهی📜بررسی بازاریابی و بازارسازی زیره و زرشک📜بررسی عملكرد سایت بازار بیز BazaarBiz در جذب مشتریان و ارائه راهكارهای اقتصادی📜بررسی مشكلات تولید و توزیع داخلی وخارجی پسته ایران وارائه راهكارهای توسعه صادرات📜بررسی میزان رضایت شغلی و عوامل موثر بر آن📜روش تحقیق بررسی میزان عزت نفس کارمندان مجرد و متاهل📜بررسی نقش ارزیابی عملكرد در افزایش كار آیی كاركنان پارت سازان📜روش تحقیق بررسی نقش رسانه های جمعی (با تاکید بر تلویزیون) در الگوپذیری و رفتار کودکان📜بررسی و تجزیه تحلیل سیستم مالی و کنترل داخلی📜روش تحقیق بررسی وضعیت فروش محصولات چرمی سبک (داخلی - خارجی)