مشخصات فایل*تورم و دلایل ایجاد آن در اقتصاد ایران*

|swd1785842
با ما همراه باشید با موضوع تورم و دلایل ایجاد آن در اقتصاد ایران

حجم فایل : 99.4 KB
نوع فایل : پاور پوینت
تعداد اسلاید ها : 18
بنام خدا علل و ریشه های تورم در ایران تورم عبارت است از فرآیند افزایش مداوم سطح عمومی قیمت ها و به عبارت دیگر کاهش مستمر ارزش پول. برخی اقتصاددانان تعاریف دیگری نیز ارائه داده اند: «افزایش مستمر و نامنظم سطح عمومی قیمت ها. »
نکته اساسی که باید به آن توجه کرد آن است که وجود تورمی ملایم برای رشد اقتصادی لازم و ضروری است چراکه این امر به بنگاههای تولیدی انگیزه لازم برای تولید و فعالیت اقتصادی را می دهد. بنابراین صفر کردن تورم به هیچ وجه مطلوب نمی باشد بلکه در اقتصاد هدف آن است که از رشد افسار گسیخته تورم به صورتی که به اقشار جامعه برای تأمین مایحتاج خود فشار آورد، جلوگیری شود و رشد آن تحت کنترل باشد. علل تورم تورم در اقتصاد ایران ریشه ها و علت های بسیاری دارد. در اینجا به ریشه ها و موانعی که در سر راه حل این معضل وجود دارد اشاره می شود:
۱) شوک های نفتی و رشد نقدینگی
۲)بودجه عمومی و اتکا به درآمدهای نفت
۳) کسری بودجه
۴) سیاست کاهش ارزش پول ملی و سیاست های حمایتی
۵) قیمت گذاری نامناسب تولید کنندگان رشد حجم پول و نقدینگی نقش تعیین کننده و بسیار مؤثری در میزان تورم دارد. از طرف دیگر تغییرات منابع پایه پولی (که عبارتند از ذخایر ارزی و طلای بانک مرکزی، خالص بدهی دولت و بانک های تجاری به بانک مرکزی) عامل اصلی رشد حجم پول و نقدینگی می باشد.
در واقع طبق نظریات اقتصاد کلان تغییرات پایه پولی با ضریبی به نام ضریب پایه پولی که در حال حاضر حدود ۵ می باشد، باعث رشد حجم پول می گردد. یعنی هر واحد افزایش پایه پولی به پنج واحد افزایش حجم پول منجر می گردد. تغییرات پایه پولی نیز عمدتاً به خاطر افزایش موجودی ارزی دولت (تغییر در صادرات نفت خام) و افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی (به خاطر کسری بودجه) بوده است. این رابطه موجب شده است که تغییرات اساسی در قیمت نفت در سطح بین المللی با توجه به وابستگی بودجه دولت به صادرات نفت خام به بودجه دولت منتقل گردد و همان طور که گفته شد این امر نیز به گسترش پایه پول و در نهایت رشد نقدینگی منجر شود. رشد پایه پول و نقدینگی به علت مشکلات جانب عرضه اقتصاد در ایران عمدتاً به جای هدایت آن به بخش تولید، به افزایش سطح عمومی قیمت ها منجر شده است. در واقع دولت درآمد حاصل از فروش نفت را به صورت ارز به بانک مرکزی داده و در قبال آن ریال می گیرد. بانک مرکزی نیز برای تأمین ریال مورد نظر، یا ارز را در بازار می فروشد، یا صرف واردات می کند و یا خود به دولت ریال داده و پایه پولی را افزایش می دهد. متأسفانه بازار ایران توان جذب این مقدار ارز را ندارد. در دو سال اخیر نیز برای صرف این مقدار ارز به واردات روی آورده اند. اما علی رغم آن مقداری از این ارز ها در دست بانک مرکزی باقی مانده که این امر باعث افزایش نقدینگی و تورم گشته است.
کسری بودجه همواره یکی از مشکلات اقتصاد ایران بوده است و از عوا...مطالب دیگر:
📖پاورپوینت بازدید از سیلو گندم قوچان📖پاورپوینت بررسی رابطه سبکهای رهبری لیكرت با میزان رضایت شغلی دبیران مدارس راهنمایی دخترانه شاهد شهر تهران در سال تحصیلی 84-83📖پاورپوینت بررسی عوامل محیطی، ویژگیهای اقلیمی و آب و هوایی📖پاورپوینت بررسی وضعیت اسکان وتغذیه بازیهای آسیایی قطر و المپیک 2004 آتن📖پاورپوینت بسته بندی گوشت📖پاورپوینت به دست آوردن جواب های مثبت برای معادلات براتو با استفاده از روش تجزیه آدومیان📖پاورپوینت حالت های ماده و چگالی آن📖پاورپوینت پرخورانی📖پاورپوینت پروژه احداث كارخانه آسفالت و سنگ شكن📖پاورپوینت پروژه احداث کارگاه صنایع چوبی📖پاورپوینت پروژه احداث كارخانه آسفالت وسنگ شكن📖پاورپوینت کفیر یک نوشیدنی تخمیری📖پاورپوینت پژمردگی آوندی گوجه فرنگی📖پاورپوینت پنجره های دو جداره بهینه سازی مصرف سوخت📖پاورپوینت پیرازول ها، تری آزول ها و تترازول ها📖پاورپوینت تجزیه تحلیل حرکت یک ضرب وزنه برداری📖پاورپوینت تصفیه بیولوژیكی فاضلابها و پسابهای صنعتی📖پاورپوینت تغذیه روزانه گوساله📖روانشناسی بررسی رابطه شیوه های فرزند پروری والدین و تربیت اخلاقی دانش آموزان مقطع ابتدایی📖پاورپوینت تاریخچه مركز مشاوره📖پاورپوینت Advantica Presentation to OralHearings📖پاورپوینت Energy Systems📖پاورپوینت Gasoline & TEL Replacing Additives In Gasoline📖پاورپوینت HARMELING PHYSICAL THERAPY📖پاورپوینت Invisible Web